تبلیغات
میغان نامه

میغان نامه
همه با هم پیش به سوی عمران و آبادانی شهیدستان ایران اسلامی « میغان » 
قالب وبلاگ
نویسندگان

                                                 به نام خدا


در طول تاریخ وقایع بی‌شماری به وقوع پیوسته كه برخی از آنها به لحاظ اهمیت از جایگاه والایی برخوردار می باشند روی همین اصل به عنوان یك ملاك و شاخص نزد هر قوم و ملّت در نظر گرفته می شود. در میغان نیز از میان وقایع بسیار زیاد تاریخی که در حدود  یك صد سال اخیر به وقوع پیوسته است « سال مجاهدی »  به عنوان یکی ازتاریخ های ماندگار سال ها مورد توجه  مردم روستا قرار داشته و وقایع بعد از آن را متناسب با سال وقوع آن یعنی سال 1328 قمری محاسبه می‌كردند و می‌گفتند که فلان موضوع و اتفاق در سال مجاهدی رخ داده و یا اینکه یک ، دو ، یا چند سال بعد از این سال به وقوع پیوسته است.

برای روشن شدن موضوع کافی است که نگاهی  بسیار کوتاه به  قیام‌های ملت ایران بر علیه ظلم و استبداد سلاطین قاجار به رهبری علما و برخی از شخصیت‌های دیگر بنماییم ، قیامی که در نهایت در سال 1324 قمری مظفرالدین شاه را مجبور به صدور فرمان مشروطه کرد.

 در مورد وقایع مشروطه خواهی ایرانیان، مشروطه مشروعه، عدالتخانه، مجاهدین ، و ....در دوره قاجاریه مطالب بسیاری به نگارش در آمده است که خوانندگان محترم را به مطالعه آنها در کتاب های چاپ شده در این خصوص دعوت می نمایم ، اما آنچه که در ذیل می آید به چگونگی حضور نیروهای محمد علی شاه در میغان، بر گرفته از کتاب « سالنامه فرهنگ شهرستان شاهرود، منتشر شده در سال 36-1335 توسط اداره فرهنگ شهرستان شاهرود» (با اندک تصرف) می پردازد تا انشاالله در آینده و با ذکر برخی دیگر از مطالب ذکر شده در کتب دیگر و آنچه در اذهان مردم میغان وجود دارد، زوایای پنهان آن را هویدا و آشکار نماییم.

بعد از صدور فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ، جانشین وی یعنی محمدعلی شاه این وضعیت را برای ادامة حكومت خویش مناسب ندید و با به توپ بستن مجلس شورای ملّی در سال 1326 قمری عملاً مخالفت خود را با مشروطه‌خواهی اعلام داشت. با قیام مردم ایران به ویژه در تهران و تبریز، محمدعلی شاه به روسیه فرار كرد و مشروطه‌طلبان او را در سال 1327 قمری از سلطنت خلع و فرزندش احمد میرزا را به جای وی به سلطنت نشاندند. محمدعلی شاه كه حدود دو سالی را در روسیه سپری كرده بود در این مدت با تهیه امكانات لازم و با كمك روس‌ها در سال 1329 به گمش تپه تركمن صحرا وارد شد و از آنجا با كمك طرفداران خویش به طرف فیروزكوه و تهران حركت نمود. وی همزمان علی خان ارشدالدوله را با سه هزار سوار تركمن مأمور كرد كه خود را از طریق شاهرود و سمنان به ورامین رسانیده تا با هم برای تصرف تهران پیشروی كنند. ارشدالدوله پس از تصرف شاهرود به سمت تهران حركت كرده و در سال 1329 قمری  و در نزدیكی ورامین در نبرد با یفرم خان، مجاهد معروف، شكست خورده و تیرباران می‌شود. از سوی دیگر محمدعلی شاه هم در سوادكوه از مجاهدین و بختیاری‌ها شكست خورده ، به استرآباد فرار می‌كند.

محمدعلی میرزا در استرآباد مجدداً مشغول جمع‌آوری اقوام و انصار گردید و با حمایتی كه از طرف روس‌ها می‌شد با قشون دولتی به سركردگی سردار محمد در نزدیكی بندر گز جنگید و قشون دولتی را شكست داد. این موفقیّت زودگذر موجب گردید یك نفر از نوكران مستبد خود  معروف به قلیخان (عموزاده آقایان معززی‌ها ساكنین علی آباد كتول) را به حكومت شاهرود منصوب و نامبرده را با دویست سوار تركمن و ده ها  نفر سوار كتولی و گوداریها و قشون عرب و عجم از استرآباد حركت و روز 25 ذیقعده 1328 قمری وارد میغان سه فرسخی شاهرود می‌شود. خبر ورود او موجب فرار عمیدالسلطان حاكم مشروطه‌خواه شاهرود به سمت مشهد گردید.


بزرگان شاهرود برای جلوگیری از صدمات مالی و جانی،  صلاح در این می‌بیند كه چند نفر از رجال برجسته‌ به میغان رفته با قلیخان مذاكره و ترتیبی دهند كه هجوم و حمله آنها به شهر موجب پریشانی و تزلزل خاطر زنان و اطفال ساكنین شهر نگردد. در نتیجه مرحوم حاج شیخ مرتضی كبیریان که از علماء و در عین حال فردی شجاع و متنفذ و علناً‌ طرفدار مشروطه بود به اتفاق چند نفر دیگر از شهر حركت و در بسطان منزل مرحوم حاجی قاسم  وارد می‌شوند. از آن طرف آقاصادق دامغانی از مستبدین معروف به میغان رفته خبر و نقشه شاهرود‌ی‌ها را به قلیخان اطلاع می‌دهد او نیز دستور می‌دهد فوری اردو به بسطام حركت و آقایان را توقیف نمایند.

اردوی قلیخان كه در رأس آنها غلامرضا سلطان ابری گوداری و حاجی‌خان قلعه محمدآقایی و محمدكریم سلطان قهجی بودند و البته عده زیادی از اهالی ابر و میغان به آنها پیوسته شده بود طبق امر قلیخان وارد بسطام شده و به محض ورود آقایان را توقیف می‌نمایند که برخی را  با اخذ مبلغی پول مرخص  و عده ای دیگر را  به شاهرود آوردند و در دارالحكومه توقیف می‌نمایند.

در همین روزها از طرف محمد علی میرزا، سردار لیث سلطان به حكومت شاهرود منصوب و خبر حركت مجاهدین از طهران به طرف شاهرود منتشر شد. قلیخان رییس اردو به تجهیز قوا پرداخته از افراد تراكمه و گوداریها و فوج عرب و عجم عده‌ای به سركردگی محمدكریم سلطان قهجی و غلامرضا سلطان گوداری ابری و حاجی خان قلعه محمد آقایی را به قریه دهملا اعزام داشت تا در آنجا از حمله و ورود مجاهدین به شاهرود جلوگیری نمایند. جمعی از افراد مزبور تا دامغان رفته به مستبدین آنجا پیوسته از آن طرف مجاهدین به سركردگی حسینعلی خان تبریزی و آرسن ارمنی پس از شكستی كه به مستبدین وارد آوردند، چند روزی را در دامغان برای رسیدن قوای كمكی به سر برده ،آنگاه به طرف دهملا حركت و در آنجا جنگ سختی بین آنها  و مستبدین جریان پیدا كرد كه در نتیجه مستبدین تسلیم و سران آنها توقیف و به شاهرود حركت كردند و در روز پنجشنبه 20 محرم 1430 هجری با فتح و فیروزی  وارد شاهرود شدند.

قلیخان مستبد معروف را پس از شكنجه و داغی كشیدن با اخذ 1500 تومان پول و ضبط آنچه را كه در شاهرود برای خود جمع كرده بود مرخص كردند كه به علی آباد كتول مسقط الرأس خود برود. وی پس از چندی آن طور كه شایع شد به دست اكبرخان كتولی كشته می‌شود توپچی‌ها و وكیل‌باشی‌های محلی هم كه نامشان در بالا برده شد روی شفقت مشروطه‌خواهان پس از چند روز توقیف آزاد می‌شوند. در خلال دو ماهی كه مجاهدین در شاهرود زمام امور را در دست داشتند بر اثر تحریكات روس‌ها و دلیری‌هایی كه آنها به مستبدین و طرفداران محمدعلی میرزا می‌دادند گاهگاهی آتش فتنه در بعضی نقاط نزدیك شاهرود برافروخته می‌شد از جمله قیام‌هایی در تاش ، هفت فرسنگی و رامیان ، بیست و دو فرسنگی شاهرود ، كه با حركت و شركت مجاهدین مقیم شاهرود به محل‌های مذكور به نفع مجاهدین غائله خاتمه پذیرفت.  البته مجاهدت و كمك‌های درونی و داخلی دو مركز مذكور بسیار مؤثر بوده و در تاش سیصد نفر و در رامیان هشتصد نفر كشته شدند.

اینکه قلیخان چرا میغان را برای اردوی خویش به عنوان مقر انتخاب کرده  و در میغان به محض ورود وی چه اتفاق هایی رخ داده است ، در آینده مطالبی را خواهیم آورد و از تمامی خونندگان عزیز نیز تقاضا دارد هر گونه مطلب و اطلاعی دراین خصوص دارند را برای نتیجه گیری بهتر برای  اینجانب ارسال نمایند.

در پایان از جناب آقای علی اکبر نظری ، فرزند حاج عبد الحسین در ارسال مطلب مورد اشاره از کتاب فرهنگ مردم شاهرود سپاسگزاری می نمایم

نوشته شده در پنجشنبه هشتم اردیبهشت 1390 و باز انتشاراز میغان نامه در بلاکفا
[ دوشنبه 18 خرداد 1394 ] [ 11:37 ق.ظ ] [ علی اصغر نادری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
وَ قُلْ رَبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَ اجْعَلْ لِی مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَانًا نَصِیرًا،

میغان از روستا های بسیار کهن و دیرینه شهرستان شاهرود ، بخش بسطام و بزرگترین روستای دشت بسطام از هر نظر می باشد. شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و باغداری و دامپروری است .برگزاری پرشور مراسم عزاداری در ماه محرم به ویژه سینه زنی مشهور « دوره » آنها هر شخصی که یکبار آن را دیده باشد به سوی خود می کشاند.

این روستا حدود 100 شهید در عرصه های متعدد انقلاب اسلامی تقدیم نموده که افتخاری جاودانه و ابدی برای آن ها به ارمغان آورده اند.

خرقان که به شیخ و بس مریدش نازد
بسطام به شکوه بایزیدش نازد
در وسعت این دشت پر از راز و نیاز
میغان به صفای صد شهیدش نازد.

We will build beautiful and modern Meyghan together

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

  • paper | پرشین بلاگ | ایران بلاگ