تبلیغات
میغان نامه

میغان نامه
همه با هم پیش به سوی عمران و آبادانی شهیدستان ایران اسلامی « میغان » 
قالب وبلاگ
نویسندگان

همانگونه که می‌دانیم آب عامل اساسى در ایجاد اجتماعات بشرى به صورت یکجانشینى بوده و اولین تمدن‌هاى بشرى در کنار رودخانه‌هاى بزرگ همانند دجله، فرات، نیل و سند به وجود آمده است. در یک قلمرو جغرافیایى معین، نخستین شهرها و روستاها در مستعدترین نقاط آن یعنى آنجا که بهره‌بردارى از آب آسان‌تر و کشاندن زمین به زیر کشت کار کمترى می‌برده است، مستقر شده‌اند و از اینجاست که نام آب در هر کجا واژه «آبادی» را به همراه دارد و هر مکان که فاقد این ماده‌ی حیاتى باشد کلمه‌ی «بیابان» را بر آن نهاده‌اند.با عنایت به مطالب فوق درمی‌یابیم که اولین سکونتگاه‌ها در دشت بسطام نیز در مکان‌هایى به وجود آمده که داراى آب و خاک مناسب بوده است. شکى نیست که میغان به لحاظ داشتن چشمه‌سارهاى فراوان و رودخانه‌ های دایمى اولین محل تجمع انسان‌ها در این دشت بوده است.

در این نوشتار با توجه به اهمیت آب در حال حاضر و گفته ها و مطالبی که در رسانه ها در مورد وضعیت نابهنجار آب در شهرستان شاهرود گزارش شده است؛ در مورد منابع آب میغان و ضرورت های رسیدگی به آن از سوی مسئولین استان سمنان و شهرستان شاهرود نکاتی را می آورم :

آنچه که به عنوان منبع اصلی آب در میغان می‌شناسیم شامل دو رودخانه‌ اصلى و مهم راه راست (گل‌یورت) و راه گُره (رودبار) می‌باشد که در قسمت غرب روستا جریان داشته و پس از گذشتن از مسیرهاى متعدد کوهستانى وارد دشت شده و به یکدیگر می‌پیوندند. این دو رودخانه داراى دو حوزه آبریز جداگانه هستند که در زیر به چشمه‌هاى تأمین‌کننده‌ی آب آن‌ها می‌پردازیم:

الف: حوزه‌ی آبریز راه گره:

در این حوزه آبریز نسبتاً وسیع، چشمه‌هاى متعددى قرار دارد که آب بسیارى از آن‌ها به خاطر نامناسب بوده آبراه از دسترس خارج می‌شوند. در این حوزه چشمه‌هاى متعدد زیر وجود دارند:

چشمه‌هاى هرسه دره (اسدره)، چشمه‌هاى نچورس، چشمه‌هاى مرگیر، چشمه‌هاى گرم و گوشه، چشمه‌های خواجه عبدل، چشمه‌هاى دهنه‌ی سوراخ، چشمه‌هاى کلیدر، چشمه‌هاى چاله کره، چشمه تنگ حیدر و چشمه‌هاى کوچک دیگرى که در مسیر رودخانه وجود دارند.

ب : حوضه‌ی آبریز راه راست:

حوضه‌ی آبریز راه راست که حجم قابل توجهى از آب روستا را تأمین می‌کند در جنوب حوضه‌ی راه گُره قرار داشته و مکان‌هاى مناسبى جهت زدن سد، دارد که امید است این مهم هم همانند سد خاکى احداث شده در حوزه آبریز راه گُره، به زودى محقق شود تا از خطرات ناشى از سیلآب‌ها جلوگیرى نموده و بر میزان ذخایر آب‌هاى زیرزمینى بیفزاید. این حوزه آبریز داراى چشمه‌هاى زیر می‌باشد:

چشمه‌هاى سیاه کمر، چشمه‌هاى چشمه سعدى، چشمه‌هاى شنستان، چشمه‌ی معروف قنات و آن قسمت از چشمه‌هاى شمال قله‌ی شاهوار که حوضه‌ی آبریز آن‌ها به طرف این روستا جریان دارد.

  در حال حاضر و علی رغم کمبود آب ، مسولین شهرستان شاهرود و استان سمنان به آن صورت باید و شاید به موضوع آب در میغان اهمیت نمی دهند و بسیاری از آب رودخانه میغان چه در مسیر از سرچشمه تا مزارع و چه در مزارع از دسترس خارج می شود.در مسیر کوهستان به علت وجود زمین های قابل نفوذ و به علت طول مسافت حدود 30 کیلومتری مقدار زیادی از آب میغان به زمین نفوذ می کند و از سوی دیگر تبخیر می شود.مسیر آب در کوهستان و وضوح هدر رفت آب ها!!

مسیر آب در کوچه باغ ها و هدر رفت آب ها !!

در مزارع نیز به علت عدم استفاده از سیستم های نوین آبیاری حجم قابل توجهی از آب در زمین نفوذ کرده و یا تبخیر می گردد. لذا بر مقامات مسئول شهرستان شاهرود و استان سمنان است که از یکطرف بودجه و امکانات لازم برای احداث جوی های بتونی و حتی کانال های سربسته  در اختار شرکت های ذیربط قرار دهند تا  با احداث کانال های مناسب از هدر رفت آب از سرچشمه تا مزارع اقدام کنند. از جانب دیگر با آموزش کشاورزان و ترغیب آن ها به روی آوری به گشت های نوین(قطره ای؛ بارانی و غیره) و همچنین با اعطای امکانات و وسایل متعدد کشت آبیاری نوین آنها را در استفاده بهینه از منابع آب میغان کمک کنند.


[ شنبه 30 خرداد 1394 ] [ 03:43 ب.ظ ] [ علی اصغر نادری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
وَ قُلْ رَبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَ اجْعَلْ لِی مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَانًا نَصِیرًا،

میغان از روستا های بسیار کهن و دیرینه شهرستان شاهرود ، بخش بسطام و بزرگترین روستای دشت بسطام از هر نظر می باشد. شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و باغداری و دامپروری است .برگزاری پرشور مراسم عزاداری در ماه محرم به ویژه سینه زنی مشهور « دوره » آنها هر شخصی که یکبار آن را دیده باشد به سوی خود می کشاند.

این روستا حدود 100 شهید در عرصه های متعدد انقلاب اسلامی تقدیم نموده که افتخاری جاودانه و ابدی برای آن ها به ارمغان آورده اند.

خرقان که به شیخ و بس مریدش نازد
بسطام به شکوه بایزیدش نازد
در وسعت این دشت پر از راز و نیاز
میغان به صفای صد شهیدش نازد.

We will build beautiful and modern Meyghan together

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

  • paper | پرشین بلاگ | ایران بلاگ