میغان نامه
همه با هم پیش به سوی عمران و آبادانی شهیدستان ایران اسلامی « میغان » 
قالب وبلاگ
نویسندگان
 روح ا.. فخرو نویسنده و کارگردان مستند شناسنامه با بیان اینکه این مستند امروز (دوشنبه )ساعت 19:40 پخش می شود گفت: شهید حسینی میغان در دوره ای از زندگی شان با گروهک منافقین همکاری داشت اما دستگیر و 2 سال زندانی می شود و توبه می کند، سپس عازم جبهه های جنگ می شود و بعد از شرکت در چند عملیات و  در شرایطی ویژه و  اقدامی شجاعانه به شهادت می رسد.وی با بیان اینکه این بخش از زندگی شهید میغان بصورت مستند بازسازی و به تصویر کشیده شده است افزود: در این مستند می بینیم زمانی که در منطقه عملیاتی مهران کل گردان در محاصره تیربار عراقی در آمده بود شهید  حسینی میغان داوطلبانه به خط دشمن می زند و  با  آر پی جی تیربار  دشمن را خاموش می کند.

عوامل دست اندرکار مستند شناسنامه عبارتند از : تهیه کننده: ستاد سه هزار شهید استان سمنان، کارگردان: روح ا... فخرو، مدیرتولید : مهدی صداقت پور، دستیار اول و برنامه ریز و مشاور کارگردان :مهدی ابراهیم خانی ، مدیر تصویر برداری : پوریا حیدری ، و با همکاری شهرک سینمایی دفاع مقدس 

شهید حسینی میغان نفر دوم نشسته از سمت راست و در کنار همرزمش جناب آقای علی اصغر شاه حسینی که در دامان ایشان جان به جانان داده است

میغان نامه با تشکر از جناب آقای فخرو به خاطر تهیه این مستند، توفیق ایشان را از خدای متعال خواستار است . در ضمن قبلا مقاله ای در باره زندگی شهید سید علی حسینی میغان در نشریه امتداد و وبلاگ میغان نامه با عنوان « از میقات میغان تا میعاد مهران» منعکس شده است.


[ سه شنبه 31 شهریور 1394 ] [ 09:30 ق.ظ ] [ علی اصغر نادری ]
پاسداررشید اسلام شهید: سید اسدالله حسینیان، نام پدر: سید علی اكبر، تاریخ تولد: 1330/3/4 ، تاریخ شهادت : 1360/9/9 منطقه عمومی بستان - عملیات طریق القدس

سید اسدالله حسینیان در چهارم خردادماه سال1330هجری شمسی در دامان مادری فرهیخته و دلسوز به نام رقیه خانم متولد شد. تحصیلات ابتدائی را در دبستان رودكی میغان به پایان رسانید و به علت عدم وجود مدرسه راهنمایی در میغان، برای ادامه تحصیل به شهرستان علی آباد کتول مهاجرت کرد.

     سید اسدالله با ورود به علی آباد برای جبران مخارج اقامت و تحصیل خود در یك فروشگاه لوازم یدكی مشغول بكار شد اما پس از مدتی بخاطر مشكلات خانواده و غربت به میغان باز گشت و به كار كشاورزی  مشغول شد . با فرا رسیدن دوران خدمت سربازی او به همراه برادر بزرگ خود به خدمت سربازی اعزام و با اخذ برگ پایان خدمت دیگر بار به شهر علی آباد کتول باز می گردد و به همان شغل فروش لوازم یدكی مشغول می‌شود. فراغت و دوری از خانواده مدتی باز هم به سراغش می‌آید و او را نگران می‌سازد، لذا با چاره جویی از بستگان خویش و با راه اندازی شركت ذغالسنگ البرز شرقی به شاهرود مراجعت و به استخدام  آن شركت در می آید تا بیشتر از گذشته در کنار خانواده  حضور داشته باشد . 


ادامه مطلب
[ دوشنبه 23 شهریور 1394 ] [ 05:04 ب.ظ ] [ علی اصغر نادری ]

حضور دانیال حکیمی در جمع بزرگان سینمای ایران

 

مراسم روز ملی سینمای جمهوری اسلامی ایران که با حضور جناب آقای علی جنتی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی،  جناب آقای حجت الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی، جمعی از مدیران سینمایی و فرهنگی و اهالی سینما و رسانه پنجشنبه شب(19/6/94) در کاخ سعد آباد برگزار شد، شاهد حضور فرزند برومند میغان جناب آقای دانیال حکیمی بود. هنرمند بزرگواری که با درخشش کم نظیرش در تاترها، سینما ، تلویزیون و رادیو پله های پیشرفت و ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر نهاد .www.asriran.com

میغان نامه برای این فرزند هنرمند میغان آرزوی سلامتی و بهروزی روزافزون دارد.

                


[ یکشنبه 22 شهریور 1394 ] [ 09:34 ق.ظ ] [ علی اصغر نادری ]

                                                   به نام خدا


در روایتی از امام رضا علیه السلام آمده است که: « من لم یشکر المنعم من المخلوقین لم یشکر الله عزوجل » هر کس نعمت دهنده از مخلوقان را شکر نگزارد شکر خداوند را بجا نیاورده است. {بحار65/44، عیون اخبار الرضا 2/24 ، وسائل16/313}

در  طول زندگی با انسان های متفاوتی از نظر سطح زندگی  و بالطبع وضعیت مالی  در محدوده زندگی یا کار برخورد می کنیم که به لحاظ داشتن ثروت و مال فراوان زبانزد هستند . در بین دارندگان مال و مکنت، آنها که دست دیگران را می گیرند و دل آنها را می ربایند و سعی می کنند با خشنودی دیگران ، که حتما رضایت خدای بزرگ نیز در آن است، و با شاد کردن آنها ، برخوشی های خویش بیفزایند و از سوی دیگر با ورود به کارهای خیر و بااصطلاح عام المنفعه و گذاشتن یادگاری و یا به تعبیری باقیات و صالحاتی برای خویش ، خویش را تا ابد جاودانه سازند، جایگاه ویژه ای داشته و دارند.

در شهیدستان ایران اسلامی «میغان»، افراد خیر فراوانی وجود داشته و دارند که از وجود پر خیر و برکت آنها مساجد ، حسینیه ها،آب انبار ها ، درمانگاه، و  .... در میغان برپا شده  و در طی سال های متمادی هزاران نفر از آنها بهره مند شده اند. بر لوح خیل بی شمار خیرین میغان ، چند سالی است که نام «حاج عباسعلی وفایی» ثبت و ضبظ شده و حسینیه شهدای میغان یادگاری و میراثی جاویدان و ابدی  برای ایشان خواهد ماند.

       

میغان نامه  ضمن ارج نهادن به خدمات ارزشمند جناب آقای «حاج عباسعلی وفایی» ، برای ایشان سلامتی و طول عمر با برکت از خدای مهربان خواستار است.


[ شنبه 21 شهریور 1394 ] [ 03:17 ب.ظ ] [ علی اصغر نادری ]
به نام خدا
در نوشته قبلی به خصوصیات بارز و نمونه ساختار های زمین شناسی در میغان اشاره کردیم و گفتیم که این امر باعث شده که زمین شناسان کشور و ژئوتوریست ها توجه زیادی به این منطقه داشته باشند ، در همین راستا و برای روشن شدن بهتر موضوع ؛ در زیر مقالعه ای در خصوص زمین شناسی میغان تقدیم می گردد :

 ژئومورفولوژی:

از نظر ریخت شناسى (Geomorphology) انواع ریخت­ ها در این منطقه یافت می­شود، سازندهاى آهکى و دولومیتى، ریخت شناسى صخره­ اى، پرتگاهى با دره­ هاى عمیق (V) شکل و سازندهاى شیلى مارنى، ریخت ­هاى آرام و پشت گوسفندى با دره­ هاى (U) شکل را تشکیل می­دهند در حالى که سنگ‌هاى آذرین (در کوه هاى سیاهه و زرین کمر) نیز ریخت شناسى حد وسطى را به نمایش گذارده ­اند که نتیجه‌ی آن وجود کوه هاى مرتفعى مانند شاهوار با ارتفاع (3945) و تپه ماهورهاى کم ارتفاع مانند کوه هاى زرین کمر به بلندى 1500 متر می­ باشند.اثر انواع فرسایش در سازندهاى مختلف با لیتولوژی ­هاى متنوع و گوناگون در این محدوده مشهود است که دشت دامنه‌ی جنوبى ارتفاعات میغان را تشکیل داده­اند.

زمین ساخت :(Tectonics)

کوه‌هاى اطراف میغان از نظر زمین ساخت در دو پهنه‌ی مختلف از ایالات زمین ساختى ایران زمین قرار دارند که حد آن‌ها را گسل شاهوار مشخص می­نماید.آنچه که شمال این گسل واقع می­ گردد در پهنه‌ی (zone) گرگان ـ رشت قرار می­ گیرد و جنوب آن بخشى از پهنه‌ی البرز شرقى را دربرمی­ گیرد. در این پهنه­ ها نهشته­ هاى گوناگونى بر جاى مانده ­اند که جنس آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. این نهشته­ ها در طى زمان­ هاى مختلف زمین­ شناسى تحت اثر حرکات زمین ساختى (کوهزایى، خشکی­زایی) چین خورده یا گسلیده شده­ اند. فازهاى کوهزایى حاکم بر این منطقه به ترتیب، فاز کوهزایى تاکونین (Taconian) می ­باشد که سبب چین خوردگى نهشته­ هاى زمان اردویسین و قدیم­تر ازآن شده و موجب شده که رسوبات زمان دوونین با دگرشیبى روى نهشته‌هاى قدیمى تر از خود قرار گیرند. از پى آمدهاى مهم این فاز، تشکیل سنگ­هاى آذرینى که در مرحله‌ی کششى این فاز بیرون آمده‌اند، می‌باشد.

پس از فاز کوهزایى تاکونین، در زمان دونین نیز جنبش­ هایى که بیشتر خشکی­زایى بوده به وقوع پیوسته و حاصل آن به صورت رسوب سنگ­ هاى آوارى مانند کنگلومرا جلوه­ گر شده است.

در آغاز دوره‌ی کربنیفر یک انقطاع رسوب­گذارى دریایى که تشکیل حداکثر ده متر کوارتزیت را داده است از آثار فاز آکادنین می‌باشد.

در دوره‌ی پرمین نیز آثار خشکی­زایى پس­روی­هایى به طور مقطعى دیده شده­اند. ولى فاز کوهزایى کیمیرین پیشین (Early Kimuerian) که یکى از وقایع مهم تکتونیکى ایران به شمار می­رود و در دوره‌ی تریاس به وقوع پیوسته در شکل­گیرى ریخت­شناسى کنونى ایران و منطقه‌ی مورد بررسى نقش بسیار مهمى داشته است.

در پایان دوره‌ی ژوراسیک فاز کوهزایى کیمیرین پسین (Late Kimuerian) و پس از آن چرخه‌ی کوهزایى آلپین با فازهاى متعدد کوهزایى آن از جمله فاز پایانى آن یعنى پاسادنین شکل نهایى و کنونى را به مرفولوژى ایران داده­ اند که در منطقه‌ی مورد بررسى نیز آثار این فازهاى کوهزایى و خشکی­زایى در مقاطع مختلف آن دیده می­شود که در اغلب آن‌ها به صورت عدسی­ هایى وجود دارد.

در ژوراسیک میانى وپسین دریا مجدداً در ایران پیشروى داشته و نهشته­ هاى کم عمق بر جاى گذاشته است. سازندهاى دلیچاى ولار که از جنس آهک­هاى مارنى، مارن و آهک و دولومیت تشکیل شده­اند با داشتن فسیل‌هاى فراوانى از جمله آمونیت، فورماسیون­هاى شاخص این زمان هستند که در منطقه‌ی مورد بررسى نیز وجود دارند. سازند لار با لیتولوژى ویژه خود که از آهک و دولومیت تشکیل شده سازند شاخص مرفولوژیکى اغلب نقاط مرتفع منطقه را تشکیل داده است.

با آغاز دوره‌ی کرتاسه پس از یک پسروى کوتاه مدت دریا مجدداً در ایران پیشروى داشته و آهک‌هاى ضخیم کرتاسه پایین و بالا که در اغلب نقاط منطقه مورد بررسى دیده می­شود حاصل این پیشروى می­باشد.

با پایان گیرى دوره‌ی کرتاسه دریا پسروى نموده و حاصل آن کنگلومراى زمان پالئوسن است که در بسیارى از مناطق اطراف میغان دیده می­شود. این کنگلومرا که به نام سازندفجن (Fajan) معروف است ضخامتى در حدود 1500 متر دارد.

در زمان ائوسن مجدداً دریا در این منطقه (و تمام ایران) پیشروى داشته و آهک­هاى سازند زیارت با داشتن فسیل نومولیت فراوان از جمله نتایج این پیشروى است.پس از آن رسوبگذارى از نوع نهشته‌هاى آذرآوارى (Pyroclastic) و آوارى و آذرین بر منطقه حاکم شده به طورى که توف­ ها، توفیت­ ها، شیل­ ها و سنگ­هاى ولکانیکى بیرونى در سطح بسیار وسیعى از منطقه بر جاى گذاشته شده‌اند که رخنمون­ هاى آن‌ها را در مناطقى مانند کوه زرین کمر، دره‌ی تاش و نقاط دیگر دیده می­شوند.

رسوبات زمان میوسن در فواصل نسبتاً دورى از منطقه وجود دارند که از شرح آن‌ها خوددارى می‌شود و فقط در اینجا یادآورى می­شود که این نهشته­ ها در آغاز پیشروى دریا در زمان میوسن پیشین کربناته بوده که بتدریج با پسروى آن، به رسوبات خشکى و دریایى کم عمق تبدیل شده که ضخامتى بیش از 3000 متر از رسوبات قرمز رنگ در میوسن پیشین بر جاى گذاشته شده­اند.

از زمان پلیوسن نهشته­هاى پراکنده­اى بر جاى مانده که از جنس کنگلومرا هستند که در نقاط مختلف منطقه از جمله در دامنه جنوبى کوه شاهوار دیده می­شوند. پس از آن رسوبات زمان حاضر به صورت پادگانه­ هاى آبرفتى قدیم و جدید و نهشته­ هاى کف رودخانه بر جاى گذاشته شده­اند.

زمانى فرسایش از نوع هوازدگى (Weathering) حاکمیت دارد و زمانى فرسایش مکانیکی- شیمیایى که آثار آن‌ها یا به صورت جدا شدن قطعات و واریزه ­ها است (در سنگهاى مقاوم مانند آهک و دولومیت) و یا در تجزیه بافت سنگ­ها (سنگ­هاى ولکانیکی) دیده می‌شود.

در این رشته کوه‌ها مجموعه­اى از سنگ­هاى مختلف رسوبى آذرآوارى و آذرین وجود دارد که تشکیل سازندهاى مختلف از زمان دیرینه زیستى (Paleozoic) تا حال حاضر را داده­اند.

چینه شناسی :

قدیمی­ترین سنگ­هاى موجود در منطقه‌ی میغان مربوط به زمان اردوویسین است که از نهشته‌هاى آوارى شامل، ماسه سنگ، شیل و آهک تشکیل شده‌اند. در این سنگ­ها انواع فسیل بازوپاییان (Brackopods) وگونیا تیت­ ها (Goniatite) وجود دارند که با توجه به وجود آن‌ها سن مزبور به (اردوویسین) براى رسوبات تعیین شده است. روى این نهشته­ ها حدود 800 متر از سنگ­هاى آذرین بیرونى (اسپلیت و بازالت) همراه با سنگ­هاى آذرآوارى (توف و گدازه­هاى بالشی) وجود دارند که با توجه به قرارگیرى آن بین لایه­ هاى فسیل­دار زمان اردوویسین ودونین، سن سیلورین به این گدازه­ ها داده شده است.

روى این گدازه­ ها و با واسطه‌ی دگرشیبى زاویه­ دار، رسوبات زمان دونین قرار می­گیرند که مجموعه از سنگ‌هاى رسوبى کربناته، آوارى و همچنین سنگ­هاى آذرین نیمه عمیق (دیاباز) تشکیل شده است که به سازند(Formation) خوش ییلاق معروف است. این رسوبات شامل آهک، دولومیت، آهک‌هاى دولومیتى، کنگلومرا، مارن و آهک­ هاى مارنى هستند که انواع فسیل­هاى مربوط به زمان دونین در آن‌ها دیده می­شود. روى این رسوبات نهشته­ هاى آوارى و کربناته زمان کربونیفر که به نام سازند مبارک موسومند قرار گرفته است که حاوى فسیل­ هاى مرجان­ ها و دوکفه­ اى هستند.

رسوبات زمان پرمین نیز با ضخامت قابل توجه در این ناحیه دیده می­شوند که شامل سازند هاى درود و روته می­باشند. سازند درود که مربوط به زمان پرمین زیرین است از ماسه سنگ و کوارتزیت همراه با لایه­ هاى آهکى فسیل دار تشکیل شده و سازند روته از رسوبات دریایى کم عمق یعنى آهک­ هاى فسیل­دار و مارنهاى آهکى و مارن تشکیل گردیده که داراى فسیل فوزولین می­باشد.

سازند هاى تشکیل دهنده‌ی سنگ­هاى زمان میانه زیستى (Mesozoic) در کوههاى شمالى و شمال باخترى میغان به طور کامل وجود دارند.

سنگ­هاى سازند الیکا که مربوط به زمان تریاس است اغلب کربناته بوده و شامل آهک و دولومیت است و به دلیل مقاوم بودن در مقابل فرسایش سطحى،غالباً صخره­اى مرتفع و پرتگاه­هاى عمیقى را تشکیل داده­اند. قله کوه شاهوار و بسیارى از قلل موجود در این منطقه از سنگ­هاى این سازند تشکیل شده است. سن سازند الیکا، تریاس زیرین و میانى است.

 سازند شمشک، با سنى معادل تریاس بالایى ـ ژوراسیک زیرین یکى از سازندهایى است که در منطقه، و به طور کلى در سطح ایران گسترش دارد و رگه­ هاى ذغال سنگ موجود در این سازند، معادن ذغال سنگ ایران را تشکیل داده­اند. معادنى مانند تاش، طزره، قشلاق و میغان از جمله کانسارهایى می‌باشند که در سازند شمشک قرار دارند. این سازند از نهشته­ هاى مردابى خشکى تشکیل شده و سنگ­هاى آن از جنس ماسه سنگ، شیل، سیلتستون و آرژلیت است که رگه­ هاى ذغال سنگ، به صورت عدسی‌هایى در آن‌ها وجود دارد.

سازندهاى زمان ژوراسیک میانى و فوقانى شامل سازندهاى دلیچاى و لار است که به طور تدریجى با همبرى عادى با یکدیگر قرار گرفته­ اند. سازند دلیجاى بیشتر از جنس آهک­ هاى مارنى و مارن بوده که سیل­ هاى فراوانى از انواع آمونیت را دارا می‌باشد. سازند لار در منطقه‌ی میغان به ویژه درباختر و شمال باخترى (به طرف مجن) گسترش زیادى دارند به طورى که بیشتر صخره­ هاى بلند این نواحى را تشکیل داده­اند. این سازند از آهک‌هاى دولومیتى همراه با قلوه­ هایى از چرت (Silex) می‌باشند. ارتفاعات بلند و برف گیر این نواحى بیشتر سازند لار می­باشد.

سازندهاى زمان نوزیستى (Cenozoic) نیز در منطقه  میغان به ویژه در جنوب میغان در کوه‌هاى زرین کمر و سیاه کوه داراى گسترش و ضخامت زیادى هستند. مجموعه­ اى از سنگهاى آذرین بیرونى و آذر آواری(Pyroelastic) و رسوبى دریایى سازندهایى مانند فجن (Fajan)، زیارت و کرج را تشکیل دادهااند.

سازند فجن (Fajan) بیشتر از جنس کنگلومرا و مارنهاى قرمز رنگ تشکیل شده که مربوط به زمان پالئوسن است و در این ناحیه به ویژه در اطراف مجن توسعه فراوان دارد.

سازند زیارت که نشان از پیشروى دریا در زمان ائوسن در منطقه دارد از جنس آهک‌هاى فسیل‌دار، آهک‌هاى مارنى و مارن می­باشد و سنگواره‌هاى نومولیت و آسیلینا در آن‌ها به وفور یافت می‌شود.

سازند کرج که در بخش بزرگى از شرق میغان درکوههاى زرین کمر و سیاه کوه، رخ‌نمون دارد از سنگ­ هاى آذرآوارى مانند: توف، توف­ هاى شیشه­ اى و سنگ­ هاى آذرین بیرونى (مانند آندزیت و تراکى آندزیت) تشکیل شده ­اند که ضخامت زیادى نیز دارند.

سنگ ­هاى زمان الیگوسن و میوسن (به ویژه الیگوسن) در این ناحیه گسترش چندانى ندارند و فقط به صورت محلى و با ضخامت ­هاى محدود در بعضى نقاط دیده می­شوند که بیشتر از جنس مارن و مارن­هاى گچ‌دار می­باشند.

نهشته­ هاى زمان کواترنر، شامل پادگانه ­هاى آبرفتى قدیم و جدید، مخروط افکنه­ ها، سنگ ریزه­ها و واریزه­ها و بالاخره رسوبات جوان کف رودخانه ­ها و حفره­ها هستند که در نقاط مختلف محدوده‌ی مورد بررسى پراکنش دارند.

نتیجه:

با توجه به وضعیت زمین شناسى و ژئوموروفولوژى حاکم بر منطقه که خلاصه­ اى از آن شرح داده­ شد، چنین نتیجه گرفته می­شود که:

1ـ منطقه‌ی مورد مطالعه از نظر ریخت شناسى داراى مورفولوژى ناهنجار بوده و کوههاى بلند و صخره­اى همراه با ریخت­ هاى کم ارتفاع که در سنگ ­هاى کم مقاومتر بوجود آمده از ویژگیهاى آن می­باشد.

2ـ ردیف ­هاى رسوبى و آذرین و آذرآوارى متعلق به زمان پالئوزوئیک زیرین (اردویسین) تا زمان حاضر یکى از کاملترین مقاطع زمین شناسى است که در آن دوره­ها و دوران­هاى مختلف زمین شناسى را می­توان بررسى نمود.


[ چهارشنبه 18 شهریور 1394 ] [ 02:27 ب.ظ ] [ علی اصغر نادری ]
به گزارش خبرنگار مهر، سیدمحمدرضا هاشمی عصر یکشنبه در خلال هشتمین دهگردشی مدیران دستگاه های اجرایی به میزبانی روستای میغان در۲۳ کیلومتری شمال بسطام که تا شامگاه این روز ادامه داشت، ضمن اشاره به شرایط اعطای وام ویژه اشتغال زایی روستایی، بیان داشت: در راستای اشتغال زایی پایدار روستایی، تسهیلات جهاد کشاورزی ویژه طرح توسعه روستایی، مشارکتی و تعاونی با سه سال تنفس و سود تنها سه درصد، فرصت مناسبی برای رفع مشکل جوانان هستند.

وی افزود: این تسهیلات تا سقف ۱.۵میلیارد تومان نیازی به تائید در مرکز استان ندارد اما بیش از این میزان پس از تائید مرکز استان اعطا می شود که در این راستا تا کنون پنج طرح تصویب شده و دو طرح دیگر در دست بررسی است لذا جوانان روستای میغان نیز می توانند با تشکیل صندوق مشارکتی نسبت به دریافت چنین تسهیلاتی اقدام کنند.

تعویض شبکه آب شرب ۱۰۲روستای شاهرود نیازمند ۲۹میلیارد تومان اعتبار

فرماندار ویژه شهرستان شاهرود همچنین با اشاره به مشکلات این روستا، گفت: بیشتر شبکه های آب شرب روستایی بیش از ۳۰سال قدمت دارند که می بایست برای ارتقاء کیفیت آب شرب نسبت به بهسازی شبکه تلاش کرد اما اعتبارات در این حوزه بسیار محدود است.

هاشمی هزینه تعویض شبکه آب شرب ۱۰۲روستای شهرستان شاهرود را بالغ بر ۲۹میلیارد تومان اعلام کرد و بیان داشت: این مبلغ بسیار بیش از کل اعتبارات و بودجه شهرستان شاهرود در یکسال است که علنا امکان پذیر نیست اما رویکرد دولت خدمت رسانی به مناطق محروم در حد وسع و توانایی است.

وی افزود: در همین راستا و با پیگیری های شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود، اعتبارات نسبتا خوبی برای بهبود شرایط آبر شرب میغان پیش بینی شده که با توجه به قول مساعد پیمانکار طرح آبرسانی این مشکل با احداث فاز پایانی طرح انتقال آب به مخزن۵۰۰ لیتری و خریداری چهار کیلومتر لوله برطرف خواهد شد.

فاز نخست مطالعات و جمع آوری اطلاعات پروژه سد میغان انجام شده است


رئیس شورای اداری شهرستان شاهرود همچنین از پروژه سد میغان به عنوان یکی از اولویت های دولت در این روستا نام برد و گفت: فاز نخست مطالعات و جمع آوری اطلاعات برای احداث این سد انجام شده است و مرحله دوم آن می بایست در آینده نه چندان دور پیگیری شود چرا که این سد می تواند مشکلات آبرسانی و شرب بسیاری از مردم این روستا را برطرف کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: این سد می تواند نقش اساسی در بهبود کیفیت آبرسانی به طرح های کشاورزی میغان داشته باشد لذا امیدواریم با پیگیری های انجام شده مطالعات انجام این پروژه سریعا انجام بپذیرد چرا که این مطالبه توسط مردم، نماینده شهرستان در مجلس، امام جمعه و سایر دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی به مراتب گوشزد شده است.

رفع مشکل آب روستای میغان درگرو تعهدات پیمانکار

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود نیز از برطرف شدن مشکل آب میغان در۴۰روز آینده خبر داد و گفت: طبق قولی که پیمانکار مبنی بر اتمام پروژه آبرسانی و تامین آب شرب روستا داده است، این پروژه در ۴۰روز آینده به بهره برداری می رسد.

محمدمهدی کریمی با اشاره به این طرح، بیان داشت: بخش اعظمی از کار انجام شده است حتی در سایت انتقال آب شرب روستای میغان، مخزن ۵۰۰متر مکعبی نصب شده و تنها می بایست پیمانکار به تعهدات خود عمل کند تا در روزهای آتی شاهد رفع مشکل کمبود آب روستا باشیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات روستای میغان دسترسی راحت به مخازن آب روستایی بود که با هزینه اعتباری بالغ بریک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان در حوزه روستایی شهرستان شاهرود این مشکل برطرف شده است.

میزان هدر رفت آب در روستای میغان ۵۲درصد است


ادامه مطلب
[ سه شنبه 17 شهریور 1394 ] [ 08:55 ق.ظ ] [ علی اصغر نادری ]

                          میغان، بهشت زمین شناسان و ژئوتوریست ها


منطقه میغان به لحاظ دارا بودن دوره های متعدد زمین شناسی، معادن گوناگون،  انواع ریخت شناسی یا ژئومورفولوژی ناهنجار از کوه های بلند صخره ای تا ریخت های کم ارتفاع ، وجود سازندهاى آهکى و دولومیتى، ریخت شناسى صخره ­اى، پرتگاهى با دره­هاى عمیق (V) شکل و سازنده­هاى شیلى مارنى، ریخت­هاى آرام و پشت گوسفندى با دره­هاى (U) شکل ، وجود ردیف­هاى رسوبى و آذرین و آذرآوارى متعلق به زمان پالئوزوئیک زیرین (اردویسین) تا زمان حاضر  به عنوان یکى از کاملترین مقاطع زمین شناسى با دوره­ها و دوران­هاى مختلف زمین شناسى ، و ده ها ویژگی منحصر به فرد دیگر، تبدیل به بهشت زمین شناسان و دوستداران طبیعت شده است به گونه ای که تا  کنون ده ها محقق برجسته کشور در حوزه های زمین شناسی پژوهش های خود را در باره منطقه میغان در اجلاس های گوناگون زمین شناسی ارائه و یا در نشریات زمین شناسی و با عناوینی همچون برش میغان ، گروه میغان ، و ... منتشر کرده اند و از سوی دیگر ده ها دانشجوی رشته زمین شناسی با انتخاب منطقه میغان، پایان نامه های خود را تکمیل و ارائه نموده اند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنم :

                       

1: چینه نگاری زیستی رسوبات فامنین برش میغان در منطقه شاهرود بر مبنای بازوپایان ، نویسنده‌گان: سیدمحمود حسینی نژاد( دانشگاه علوم پایه دامغان)- محمدرضا كبریائی زاده (دانشگاه پیام نور دامغان)- مهدی یزدی( دانشگاه اصفهان)- هشتمین همایش انجمن زمین شناسی ایران(1383)

2- ویژگیهای ژئوشیمیایی چینه‌های فامنین درایران(برش میغان) و مراکش(برشهای مراکیب و بو(، مجله : فصلنامه علوم زمین شماره ۶۲،صاحب امتیاز : سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور، نویسندگان: دکتر سید محمود حسینی نژاد، دکتر مهدی یزدی  و  دکتر قدرت  الله ترابی(دانشکده علوم زمین دانشگاه علوم پایه دامغان و  گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان)

3- مطالعة چینه‌شناسی و زیست چینه‌ای سری رسوبات دونین در شمال میغان (معرفی گروه میغان)، نویسندگان: فاطمه مظاهری ، حسین پرتو آذر ، ابراهیم قاسمی نژاد (سال انتشار: 1380) ‌منبع:بیستمین گردهمایی علوم زمین

4- گزارش امبلیناهای فرازنین گروه میغان در شمال شهرستان شاهرود، نویسنده‌گان: فاطمه مظاهری ( گروه زمین شناسی، دانشكده علوم، دانشگاه تهران )- حسین پرتوآذر ( سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور) ابراهیم قاسمی نژاد( گروه زمین شناسی، دانشكده علوم، دانشگاه تهران( ششمین همایش انجمن زمین شناسی ایران) 1381) 

5 – میکرواستاتیگرافی نهشته های پرمین در ناحیه شمال و شمال شرق شاهرود ، البرز شرقی ( میغان و تیل آباد) پایان نامه کارشناسی ارشد آقای رضا غلامی فشخامی ، دانشگاه شهید بهشتی ، زمستان  سال 1379

6- بیواستراتیگرافی رسوبات پالئوزوئیک پسین در شمال شاهرود در البرز شرقی بر اساس فرامینیفرها ( بررسی مجموعه ای از توالی سنگ های رسوبی با سن پالئوزوئیک بالایی در ناحیه میغان) ، پایان نامه کارشناسی ارشد خانم فاطمه مظاهری ، دانشگاه تهران، شهریور 1381

7- ......

 با توجه به مطالب بالا و در مطلب بعدی  گوشه ای از یافته های مربوط به زمین شناسی منطقه میغان تقدیم خواهد شد.


[ یکشنبه 15 شهریور 1394 ] [ 09:19 ق.ظ ] [ علی اصغر نادری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
وَ قُلْ رَبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَ اجْعَلْ لِی مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَانًا نَصِیرًا،

میغان از روستا های بسیار کهن و دیرینه شهرستان شاهرود ، بخش بسطام و بزرگترین روستای دشت بسطام از هر نظر می باشد. شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و باغداری و دامپروری است .برگزاری پرشور مراسم عزاداری در ماه محرم به ویژه سینه زنی مشهور « دوره » آنها هر شخصی که یکبار آن را دیده باشد به سوی خود می کشاند.

این روستا حدود 100 شهید در عرصه های متعدد انقلاب اسلامی تقدیم نموده که افتخاری جاودانه و ابدی برای آن ها به ارمغان آورده اند.

خرقان که به شیخ و بس مریدش نازد
بسطام به شکوه بایزیدش نازد
در وسعت این دشت پر از راز و نیاز
میغان به صفای صد شهیدش نازد.

We will build beautiful and modern Meyghan together

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

  • paper | پرشین بلاگ | ایران بلاگ
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو